Krmení


Začínáme s příkrmy


A je to tady! 

Okamžik, kdy miminko poprvé posadíme do židličky a slavnostně rozbalíme nový bryndák , bývá pro mnohé maminky zkouškou trpělivosti. Seznamování kojence s příkrmy daleko víc než stolování připomíná lepkavou hru, na jejímž konci běháme s mopem po kuchyni a do pračky letí oblečení všech přítomných. 
Kdy je nejlepší začít s příkrmováním? Pediatři se jednohlasně shodují na pátém měsíci u plně kojených dětí a u miminek na umělém mléku o měsíc dřív. Ačkoliv spousta rodičů má z prvních lžiček obavy, realita bývá docela zábavná, máte-li aspoň trošku smysl pro humor. 

Nejdřív zelenina 

Pravidla jsou jednoduchá - začíná se zeleninou, jeden druh - alespoň dva dny po sobě. Přikrmujte v době oběda a pokud zůstane víc jídla na bryndáku než v žaludku, dokrmte mlékem. Vyrážka miminka může znamenat alergii na danou potravinu. Objeví-li se, tuto potravinu vynechte a uvědomte o situaci svého pediatra. Po dýni, mrkvi a další zelenině přidejte rozmixované maso, rýži, nebojte se ani neosoleného vývaru. Ačkoliv ovoce udělá dětskému jazýčku největší radost, je lepší zařadit ho až po masu a zelenině. Miminka sladkou chuť zbožňují a pak by mohly poznávání zeleniny odmítat. Chybu neuděláte ani přidáním lžičky olivového oleje, předejdete tím případné zácpě a taky podpoříte vstřebávání vitamínů z potravy a ještě zvláčníte dětskou pokožku zevnitř. 
Jídlo rozmixujte do hladka, zkontrolujte jeho teplotu, naberte na špičku lžičky a nechte dítě kaši vysrknout. Miminko bude přirozeně lákat samotná lžička i miska, obzvlášť, pokud jsou v pestrých barvách. Mimo dobu krmení ho klidně nechte, ať se novým nádobím seznámí a náležitě si ho osahá. 

Že není dobré dítě k čemukoliv nutit potvrzuje i instagramová maminka dvouletého Edwinka @Similife: "Jako první příkrm jsem zvolila dýni a poté mrkvičku, vždy několik dní po sobě abych zjistila, zda se u něj nevyskytne alergická reakce. První měsíc příkrmu bych nazvala takové objevování nových chutí, moc toho nesnědl. Nyní má dny, kdy nechce moc jíst ale zároveň jsou dny, kdy jí za dva. Myslím, že nemá smysl děti do jídla nutit, když zrovna nechtějí. Samozřejmě za předpokladu, že jinak pěkně prospívají."

Nejdřív především seznamování 

Buďte připravená na to, že první pokusy slouží jako seznámovaní s novými chutěmi a hlavně novou technikou jezení. Pokud se dostanete na ideální množství snězeného příkrmu (cca 125g), gratulujeme! Už není potřeba po jídle dokrmovat a vy už zkoušejte nahradit příkrmem i večerní porci mléka. Kvůli obsahu cukrů je lepší zvolit ovoce dopoledne a večer podávat zeleninu. 

Důležité je zmínit pojem imunologické okénko. Jde o období mezi čtvrtým a šestým měsícem, kdy je optimální šance seznamovat dítě s alergeny. V této době je totiž největší pravděpodobnost, že miminko si na ochutnané potraviny nevytvoří nepřiměřenou imunitní reakci. Týká se to hlavně vajíček, lepku a ryb. 

A na co nesmíte před začátkem přikrmování zapomenout? Rozhodně si pořiďte pohodlnou dětskou židličku, bryndák, plastovou misku a plastovou lžičku odpovídající věku miminka.  Skvělým pomocníkem všech moderních maminek je parní vařič s mixérem, kde v jedné nádobě jídlo uvaříte v páře a ihned poté rozmixujete. Na uchování připravených příkrmů v mrazáku nebo lednici budete potřebovat malé  uzavíratelné lahvičky. Nezapomeňte, že hotový příkrm v lednici vydrží maximálně 48 hodin, pozdějí už ho raději vyhoďte. 
Tak hodně štěští a dobrou chuť!