Krmení


Vše co vás zajímalo o kojení


Kojení 

Málokterá přirozená věc dokáže vyvolat tak rozdílné názory a ostré debaty, jako právě kojení. Jak dlouho? Kde je to společensky přípustné a kde už se to nehodí? Opravdu jsou po kojení prsa povislá? A jsem špatná máma, když nekojím?

Na některé pocity se nedá předem připravit. Tedy asi dá, ale nastávající maminky obvykle řeší obavy z porodu a málokdo jim řekne, jak moc jim vylezou bolestí oči z důlků při prvním přisátí miminka. A pak při každém dalším, ještě asi tři týdny, než si bradavky zvyknou na nový druh námahy. A taky se moc nemluví o tom, že někdo dokáže kojit ihned po porodu a jiným se mléko vytvoří až během několika dnů. Laktační poradkyně přísahají, že rozkojit se může každá, a to dokonce i žena, která miminko sama neporodila. A přesto tolik žen sahá po umělém mléku, protože to jejich vlastní miminku nestačí.

Mateřské mléko je komplexní směs živin a pro dítě to nejlepší, co může v prvních měsících života dostat. Jeho složení se flexibilně přizbůsobuje aktuálním růstovým potřebám miminka a pokud matka v průběhu kojení onemocní, v mléku se vytvoří protilátky a miminko tak zůstane zdravé. Babské rady doporučují při nachlazení miminka potřít nosní sliznici mateřským mlékem. A podle nejnovějších výzkumů je dokonce rozdíl ve složení mléka pro dceru a pro syna. Holčičky rostou i dospívají rychleji a tohle všechno je ovlivněno už při kojení. No vážně, není to zázrak?

Na hlad vždy připraveno

Kojení má jednu skvělou výhodu - máte mléko pořád u sebe a vždy připraveno. Při delší procházce tak odpadá nutnost vozit v kočárku termosku s vodou, lahvičku a umělé mléko v prášku. Právě jeho výrobci mají legislativou svázané ruce a počáteční mléka pro děti do věku šesti měsíců nikdy nesmí být v obchodě v akci nebo jakkoliv propagované. Světová zdravotnická organizace i pediatři neustále připomínají benefity kojení a na maminkovských fórech se uživatelky často předhánějí v tom, která z nich kojí déle. 

O tom, že ne vždycky to jde tak jednoduše, jak to vypadá, ví své i instagramerka Sabina Hoduláková: " Strašně jsem si přála kojit ale prostě to nešlo. Malá se krásně přisála ale já měla strašně bolavá prsa. V nemocnici mi sestřička říkala, že to zkusíme odsát odsávačkou a Zorinku nakrmit stříkačkou. I ta odsávačka strašně bolela. Doufala jsem, že to časem přejde ale nestalo se, i přes kojící kloboučky jsem brečela bolestí"

Co dělat, když mateřské mléko dítěti nestačí? 

Nevěšte hlavu, podle nejnovějších průzkumů víc než půlka maminek vzdá kojení před šestým měsícem věku dítěte.  Současné umělé výživy se díky dlouholetým studiím snaží svým složením co nejvíce přiblížit mateřskému mléku. Na trhu dokonce najdete i mléka bez laktózy, lepku, nebo speciálně zahuštěné proti ublinkávání. Už při pohledu na obsah živin vyjmenovaných na obalu je zřejmé, že zdravý vývoj miminka umělá výživa rozhodně nenaruší.  

Ať už kojíte plně nebo alespoň částečně, ve vaší domácnosti nesmí chybět kvalitní odsávačka. Právě k její nepostradatelnosti Sabina dodává: "Když jsme přišly z porodnice, měla jsem odsávačku manuální a bylo to dost náročné, půl hodiny krmit a půl hodiny aktivně odsávat. Zaplať pánbůh za elektrickou odsávačku, konečně si můžu při odsávání trošku odpočinout a třeba u toho koukat na film."

Jakou zvolit lahvičku? 

Při výběru kojenecké lahvičky mějte na paměti, že savička se širším otvorem bude pro miminko pohodlnější než bradavka, k té už se mu možná nebude chtít vracet. Zvolte tedy savičku s nižším průtokem a pokud vaše miminko trpí na koliky, raději rovnou sáhněte po lahvičce s dokonalým odvodem vzduchu během sání. Součástí  této mléčné výbavy by měl být i sterilizátor, který lahvičky tepelně desinfikuje a zbaví je všech bakterií. Ať už používáte odstříkané nebo umělé mléko, skvělým pomocníkem vám bude ohřívačka lahví. Lahvičku s mlékem v ní ohřejete na teplotu, která bude pro miminko vždy bezpečná a vyhnete se tak zdlouhavému přihřívání v hrnci s horkou vodou nebo oblíbeném fíglu našich maminek - kápnutí mléka na zápěstí. 

Hlavně klid

Nad všechny rady odborníků platí pravidlo - hlavně klid! Stres z kojení rozhodně ničemu nepomůže a výjimečné chvilky mezi mámou a miminkem vám kojenecká lahev určitě neukradne. A na závěr ještě uklidnění pro maminky, kterým občas probleskne hlavou, jak asi budou za pár měsíců jejich prsa vypadat. Podle nedávných průzkumů bylo zjištěno, že vzhled prsou po dětech nezávisí na délce kojení ale zejména na genetické výbavě a elasticitě kůže. Takže ať už kojíte nebo mícháte umělé mléko, krmte miminko s úsměvem a užívejte si jedinečnost okamžiku, než se nadějete, bude s váma sedět nad talířem u stolu!