Spánek


Bezpečí a lepší spánek


Vybrala jste pro Vaše miminko krásný kočárek, roztomilou postýlku, praktický přebalovací pult. Máte nachystané plenky, kosmetiku, roztomilé oblečení. To všechno je důležité, ale přemýšlela jste, v čem bude Vaše dítě spát? Možná jste četla, že novorozenec prospí téměř celý den, ale znáte to. Tabulky jsou tabulky a realita je zpravidla jinde. Spánek miminek je přitom věc, která po určitou dobu naprosto změní rytmus Vašich dnů. Možná Vás překvapí, že kvalitu spánku novorozenců, a tím pádem i Váš spánkový deficit, může velmi výrazně ovlivnit to, v čem spí.

Podle slavného amerického pediatra Harveyho Karpa je pro co nejlepší adaptaci miminka dobré simulovat první tři měsíce podobné podmínky, jaké zažilo u matky v děloze. Týká se to zejména způsobu uspávání. Až dosud žilo dítě v těsném prostoru, mělo stále dostatek tepla, vnímalo důvěrně známé zvuky. Pak přijde na svět a všechno je jinak. A některá miminka, jako by z toho doslova nemohla spát. Vy jim to však můžete usnadnit jednoduchým trikem: zavinováním. ´

Spací pytel Grobag zkrotí Moroův reflex a zařídí lepší spánek

Celé generace miminka zavinovaly, protože věděly, že děti milují těsné sevření, díky němuž spí klidněji. V poslední době si pediatři i rodiče oblíbili spací pytle, které zavinovačky nejen spolehlivě nahradí, ale mají několik výhod navíc. Třeba spací pytel Grobag Easy Swaddle je navržený tak, aby miminko spalo s ručičkama podél těla. To mu umožní klidnější spánek a zmírňuje to Moroův reflex, který má každý novorozenec. Tímto reflexem miminko reaguje na úlek, nebo na jakýkoliv intenzivní senzorický podnět. Ručičky mu vystřelí nahoru, rozhodí se do stran, na okamžik strnou. Pak je miminko vrací zpět k tělu jakoby do objetí a přitom se často rozpláče. Často se tak stává, že jej tento pohyb vzbudí a ono se začne dovolávat křikem Vaší pozornosti. Kolotoč uspávání tak nastává znova.

Když mu však zajistíte ono sevření, usnadníte to sobě i jemu. Spací pytel Grobag Easy Swaddle nemá otvor ani na ruce, ani na nohy, dítě v něm trochu připomíná larvu. Miminko je zapnuté až ke krku, ale dno je dostatečně široké, takže nožičky jsou volné. Materiál je prodyšný a miminku není horko. Pokud byste chtěla, aby spalo s ručičkama u těla v zavinovačce, za chvíli je vyvleče, a navíc se může přehřát. Také noční manipulace je jednodušší. Zkrátka jen zatáhnete za zip, žádné zavazování. Zip je dvoucestný, takže dítě můžete pohodlně přebalit, aniž byste ho musela úplně vyndat. Pytel je navíc stoprocentně bezpečný. Nohy jsou ve spánku ve správné poloze, což je důležité pro správný vývoj kyčlí. Spací pytle Grobag jsou uznávané Mezinárodním institutem pro dysplazii kyčelního kloubu (IHDI).

Vhodná velikost pro maximální komfort

Spací pytle vybíráte nejen podle váhy a výšky, ale vaky respektují také jednotlivá stádia psychomotorického vývoje miminka. Do třech měsíců je dobré simulovat sevření, ale existuje i varianta pytle s rukama venku. Od půl roku je možné vybírat mezi typem, kdy má dítě ruce venku a nohy uvnitř, nebo ruce i nohy venku. Čím starší dítě je, tím potřebuje širší dno, aby ho spací vak neomezoval v pohybu. Děti od jedno roku zpravidla spí s rozhozenýma rukama i nohama a různě v noci po postýlce cestují, takže je potřeba se tomu přizpůsobit. Spací pytle Grobag můžete používat až do tří let věku dítěte. Nemusíte tak řešit věčné odkopanou přikrývku a s tím související prochladnutí.