Krmení


Nejzajímavější otázky o kojení


Nejzajímavější otázky o kojení

Přečetli jste si všechny možnosti krmení a možná jste dokonce začali kojit, ale stále máte otázky? Nalezli jsme nejčastější dotazy týkající se kojení a přinesli jsme vám odpovědi.

Jak zjistím, zda to dělám dobře?

Zjistíte, že váš jste začali kojit správně, pokud ústa miminka jsou široce otevřená, rty vysunuté ven, velká část dvorce je v jeho ústech a miminku se při sání pohybují svaly vedoucí k oušku a spánku, dítě nesrká a nemlaská – to by bylo známkou vnikání vzduchu a to není žádoucí. Myslíme na to, aby dítě mělo během kojení pohodlí stejně jako jeho matka. 

Pokud máte nějaké nepříjemné pocity, stačí jemně zasunout prst do rohu úst dítěte, abyste ho uvolnili, a potom to zkuste znovu. Pamatujte, že prvních deset sekund může být velmi nepříjemných, ale to by se mělo rychle změnit a nemělo by to být vůbec bolestivé. Samozřejmě je to ale u každé maminky individuální. 

Co ještě mohu udělat pro to, abych mé dítě dobře a správně kojila?


Tyto dva tipy vám mohou pomoci zajistit, aby vaše dítě bylo dobře krmené už na začátku kojení:
Jezte dobře - jezte pravidelně a větší množství kalorií, jako jste byly zvyklé, abyste si udržely dobrý přísun mléka, aniž jste se cítily unavené, podrážděné a dokonce i depresivní. Stejně jako v těhotenství se pokuste jíst vyváženou stravu s co největším množstvím čerstvého jídla.
Pijte dostatečně - můžete mít žízeň, proto se snažte pít hodně vody a ne příliš mnoho čaje, kávy nebo sycených nápojů. Je dobré mít u sebe džbán nebo sklenici vody, zejména když právě kojíte, protože kojení vás může velmi dehydrovat.

Jak zjistím, že moje dítě mělo dostatek mateřského mléka?

Když bude vaše dítě správně přisáté, měli byste ho nechat sát, dokud samo nepustí prs nebo dokud neusne. Při každém kojení byste měli vystřídat obě prsa, i když vaše dítě nemusí chtít pokaždé obě. Pokud se vaše dítě dosyta napije pouze z jednoho prsa, příště ho nakojte druhým. Některé maminky mají různé způsoby jak si zapamatovat z kterého prsu kojily, a který prs mají tedy použít jako další! Například si něco nalepí na ramínko podprsenky.

Jak často bych měla kojit?


Vaše tělo vyrábí mléko na základě nabídky a poptávky, takže čím více vaše dítě saje, tím více mléka budete produkovat. Proto kojte vždy, když bude mít vaše dítě hlad. Ujistěte se, že máte dostatek odpočinku, zejména v prvních dnech, abyste maximalizovali svou produkci mléka. A nezapomínejte na pití dostatečného množství vody.

Kdy mohu zavést láhev nebo dudlík?


Možná budete chtít aby si dítě hned zvyklo na láhev, ale nejlepší je počkat nejméně 4 až 6 týdnů, až bude kojení skutečně nemyslitelné nebo nevhodné. Sání ze saviček na lahvích je odlišné od sání na skutečné bradavce a děti z toho mohou být v prvních týdnech zmatené. Důležité je také zvolit správnou lahev.

Mám dát dítěti extra vodu nebo umělé mléko?


Za předpokladu, že vaše dítě bude pravidelně kojené podle jeho potřeb, pokud přibírá na váze a má 6-8 mokrých plen do 24 hodin, tak není třeba dávat dítěti extra vodu nebo umělé mléko. Mateřské mléko je vše, co vaše dítě potřebuje, a zavedení čehokoli jiného sníží čas, který vaše dítě tráví na prsu, což zase sníží vaši produkci mléka.