Tipy a Triky


Máma se vrací do práce


Rodičovská dovolená 

Mateřská dovolená už dávno nemusí znamenat, že žena tráví celé dny doma s dítětem a otec funguje jako živitel rodiny.

Ačkoliv máme jednu z nejdelších rodičovských dovolených ve světě, ne každá máma se chce tři roky věnovat jen dětským říkankám a sezení na pískovišti.

Rodičovská dovolená je v České republice v porovnání s ostatními zeměmi skutečně velkorysá. Třeba v Americe začíná mateřská dovolená až v den porodu a státem neplacená péče o potomka je tolerovaná 12 týdnů. A ve skandinávských zemích je v rámci rovnoprávnosti mužů a žen dbáno na to, aby s dítětem byl nějakou dobu doma otec.

Jak tedy nejlépe skloubit roli mámy, hospodyňky, manželky a pracující ženy tak, aby se vlk nažral a koza byla spokojená?

Jak to všechno zkloubit? 

Nejpohodlnější možností je práce z domova, která je díky internetu stále populárnější, a to nejen mezi maminkama. Správa sociálních sítí, online asistentka nebo třeba dálková výpomoc s administrativou? Stačí jen spolehlivé internetové připojení a schopnost oddělit pracovní činnosti od těch mateřských.

Pokud je dítě malé a přes den pořád ještě trochu spí, dá se pracovat právě v této době klidu. Když je spánku míň a začíná to skřípat, je lepší udělat si ve všední dny volněji a náročnější pracovní úkony dohnat o víkendu, kdy se dítěti může věnovat tatínek nebo prarodiče.

Přepněte se! 

Domácí prostředí ženy často svádí k úklidu nebo vaření. Máte problém přepnout se doma z matky - hospodyňky na pracující ženu? Můžete si vybrat z několika řešení:

Kavárny - Samozřejmě bez doprovodu dítěte. Jen vy, počítač a oblíbená káva. Jen si dejte pozor, abyste za dortíky neutratila víc, než si při práci v kavárně vyděláte.

Moderní sdílené kanceláře - Kreativní prostředí, tvůrčí komunita a jako bonus často i dětský koutek, čímž elegantně zabijete dvě mouchy jednou ranou. Pronájem místa není zadarmo ale s vyšší produktivitou by měly růst i výdělky, není to tak?

Domácí pracovna - Oblíbený hrneček vždycky po ruce a dresscode třeba puntíkované pyžamo? Poohlídněte se ve svém okolí po možnosti jesliček, dvě dopoledne v týdnu prospějí vám i dítěti, které si aspoň začne přirozeně vytvářet sociální vazby. A vy budete mít jistotu, že tento čas je jen váš.

Práce v kanceláři u zaměstnavatele - Platí totéž, jako u předchozího odstavce. Jen s tím pyžamem opatrně, tady už to asi jen tak lehce neprojde.

Kašlete na stereotypy

Stereotypy? Vykašlete se na ně! Kdo říkal, že musíte být superžena, která zvládá perfektně domácnost, dítě, práci a ještě u toho všeho vypadá jak ze škatulky? Poptejte se v okolí po spolehlivé paní na úklid nebo chůvě na hlídání. Místo pobíhání po bytě s koštětem se můžete věnovat miminku nebo práci. A pokud ve svém pracovním čase sundáváte z nábytku šplhající dítě, zaplaťte si pravou ruku, která se o potomka na chvíli postará. Hlídání dítěte přímo u vás doma je win-win řešení. Můžete nerušeně pracovat a zároveň být pořád nablízku, kdyby si hlídačka s něčím nevěděla rady nebo na miminko přišel stesk po mamince.

 

Návrat do starého zaměstnání

Vracíte se zpátky do předchozího zaměstnání? Tleskáme všem moderním zaměstnavatelům, kteří pochopili, že matky často bývají díky perfektně zvládnutému časovému managementu produktivnější než jejich bezdětné kolegyně. A taky těm, kteří mají pochopení pro práci z domova ve dnech, kdy telefonát ze školky zavelí okamžitě opustit pracoviště. Pokud vám zaměstnavatel vyjde vstříc se zkráceným úvazkem i v průběhu rodičovské dovolené, máte vyhráno. Návrat do zaměstnání bude pozvolný a i s malým miminkem budete pořád jednou nohou v centru dění.

Co nejdéle doma

Spadáte do kategorie maminek, které si rodičovskou užívají všemi doušky a těší se z toho, jak jim dítě roste před očima? Nemějte výčitky, pokud se do práce neženete. I když finanční podpora od státu málokdy pokryje náklady na měsíční chod domácnosti, s vydělávajícím partnerem si klidně luxus tří let doma užijte.

I přes dnešní možnosti je čas s dítětem pro jeho budoucí vývoj zcela zásadní. První tři roky života je pro miminko jeho máma tím nejdůležitějším elementem. Psychologové několikrát dokázali, že narozdíl od otce nebo prarodičů není v očích dítěte maminka vnímaná jako blízký člověk, ale jako přirozená součást sebe sama. Ať už s malým dítětem pracujete nebo ne, nezapomeňte, že první tři roky miminka utečou jako voda. A to hlavní, co dítě potřebuje, je milující máma, která se mu věnuje.