Krmení


Krmení dvojčat


Rodičovské deníky

"Zkusila jsem všechno" Nikki Ryan popisuje svou zkušenost s kojením dvojčat.

Nikki Ryan, Spojené království

Kojíte svá dvojčata? Když se chlapci narodili, mnoho lidí se mě na to ptalo. Minulý týden se o to zajímala i pokladní v supermarketu! Stále mám o tom tolik smíšených pocitů. Moje děti byly zázrakem, jedna z prvních věcí, které jsem se obávala když jsem zjistila, že jsme požehnáni dvojčaty byla, jak budu moci kojit obě děti najednou?! Opravdu jsem to chtěla a vyzkoušela jsem všechno!!! Byla jsem naivní, myslela jsem si, že prostě budu mít děti a bude to něco přirozeného.

Chyba! Byla to jedna z nejtěžších věcí, jaké jsem kdy zkusila.

Zaprvé, chlapci se narodili o 5 týdnů dříve a byly velmi maličcí. Na začátku se mi vytvořilo nějakékolostrum, takže jsem z toho byla nadšená, ale pak šlo všechno z kopce. Ani jedno dítě se nechtělo přisát a já, i přes snahu jsem se cítila velmi vyčerpaně a unaveně. Dostávali jsme je dost často na to, abychom je krmili, když byli takoví malí, ale já jsem cítila, že to není to pravé.

Když jsem se dostala z nemocnice, vyzkoušela jsem všechno!!! Kůže na kůži, kloboučky na bradaveky, koupila jsem si odsávačku, neustále jsem si je přikládala k prsům, mačkala jsem své bradavky do nejrůznějších podivných tvarů, googlovala jsem všechny rady a tipy, které jsem přes tu bolest a slzy ani neviděla. Mluvila jsem s ostatními maminkami dvojčat, dokonce jsem si zaplatila i odborníka, ale nic nepomohlo.

I když se časem prisávali o něco lépe, já jsem prostě takové tandemové krmení nezvládala a také se mi nevytvářelo dostatek mléka. Byla jsem frustrovaná, naštvaná, cítila jsem se vinna, cítila jsem žárlivost vůči jiným, kteří to zvládali, a cítil jsem se také, jako bych zklamala své vlastní děti. Bylo to hrozné.

S manželem jsme se tedy rozhodli, že bude snazší přejít na umělé mléko. Chlapci byli skutečně spokojeni a začali krásně přibírat na váze. Byla jsem také šťastnější po počátečním zklamání a také bylo skvělé to, že mi s tím hlavně v noci mohl pomoci i manžel.

Kdybych to mohla vrátit, udělala bych věci trochu jinak. Zjistila bych více o tom, jak těžké to může být, a více bych se o tom vzdělávala, také bych požádala o další pomoc, protože to nebylo snadno dostupné. Je to vaše osobní volba, ať se rozhodnete udělat cokoliv, nezapomeňte, že je pravda, co se říká - i vy sama jste důležitá. Pokud je šťastná máma, je šťastné i dítě. Takže je zcela v pořádku a není třeba výčitek, když budete krmit dvojčata umělým mlékem.