Tipy a Triky


Jak vybírat plenky?


Jak vybírat plenky?

Výběru plenek je potřeba věnovat náležitou pozornost. Dítě je v nich po jistý čas dvacet čtyři hodin denně, a tak byste od nich měly chtít to nejlepší. Neměly by miminko tlačit a bránit mu v pohybu. Měly by být prodyšné a přitom bezvadně savé, aby nedocházelo k opruzeninám.

Je dobré dát i na zkušenost jiných maminek, které Vám doporučí certifikované a osvědčené výrobky. Případně si můžete pročíst recenze, abyste nešláply vedle. Prosáknutí plenky není příjemná záležitost. Vždy hlídejte, zda má dítě aktuální velikost podle jeho hmotnosti. U chlapečků je vždycky mít lepší větší velikost, aby neprotekly vrchem.

Zvýšenou pozornost věnujte výběru, pokud má Vaše děťátko citlivou pokožku či alergie. V tom případě je vhodné volit jemnou eko variantu bez zbytečné chemie. V případě látkových plen dbejte na nejkvalitnější materiál.

Látkové nebo jednorázové?

Co se týče plen, můžete si vybrat, zda látkové, nebo jednorázové. Látkové pleny vyžadují větší počáteční investici, ale pak už jsou náklady menší. Navíc je můžete použít pro další děti či prodat. I tak je ale dobré propočítat si náklady na praní, které nejsou nezanedbatelné. Měly byste mít také prostor, kde pleny sušit, v ideálním případě vlastnit sušičku. Od způsobu sušení se také odvíjí zásoby plen. Je tedy nutné zvážit, co je finančně výhodnější. Nezapomeňte také, že praní a sušení plen Vám zabere hodně času a s malým miminkem nebudete mít energie nazbyt.

Jednorázové pleny jsou dlouhodobě dražší, ale ušetří vám spoustu času a energie. To oceníte zejména po probdělé noci. Můžete je mít pořád u sebe a kdekoliv dítě pohodlně přebalit. Existuje ještě alternativa, že na cesty a ven má dítě jednorázové a na doma látkové. Pokud váháte kvůli ekologickým aspektům, na trhu již existuje alternativa rozložitelných jednorázových plenek, počítejte ale s vyšší cenou.

Kam s nimi?

Když se rozhodnete pro jednorázové plenky je nejlepší si k nim rovnou pořídit i koš na pleny. Od obyčejného odpadkového koše se liší tím, že dokáže zabalit každou plenu do antibakteriální fólie, utěsní ji a zabrání tak zápachu a šíření bakterií. Váš domov bude stále hygienický a voňavý, a navíc si ušetříte neustále cesty ke kontejnerům, protože některé koše dokáží pojmout až třicet plen.