Tipy a Triky


Jak skloubit péči o dítě a práci?


Jak skloubit péči o dítě a práci?

Dostala jste zajímavou pracovní nabídku a chtěla byste ji přijmout, ale nejste si jistá, zda zvládnete skloubit péči o malé dítě a práci? Nebo jste se s partnerem domluvili, že Vás na rodičovské vystřídá a teď chcete, aby vše probíhalo bez problémů? Vše se dá zvládnout, ale návrat do práce vyžaduje pečlivou organizaci.

Ještě než se vrátíte do práce, je potřeba si promyslet všechny aspekty tohoto rozhodnutí. Především finanční stránku věci. Pokud bude otec na rodičovské, je to ta výhodnější varianta. Jestliže budete pracovat oba, například partner na celý úvazek a Vy na částečný, je potřeba zajistit buď chůvu, nebo školku. Vzhledem k tomu, že většina babiček ještě není v důchodu, možnost hlídání prarodiči zpravidla odpadá.

Státní školky přijímají děti od dvou let, ale reálně je to spíše výjimka. Pak je třeba volit soukromou školku nebo soukromou dětskou skupinu, což obnáší vyšší školné. Řada firem dnes již také nabízí firemní školku, která bývá pro zaměstnance levnější.

Školka nebo chůva?

Chůva nebo školka? Co je lepší? Obojí má své výhody. V případě, že máte doma miminko, je hodná paní na hlídání nutnost. Prakticky se bude jednat o nového člena rodiny, takže je třeba začít vybírat s předstihem. Stanovte si jasně, jaké vlastnosti by měla mít.

Výhody školky:

Výhody chůvy:

V případě školek se ujistěte o kvalifikovanosti personálu, běžte si prohlédnout zázemí, seznamte se denním rytmem dětí. Ujistěte se o tom, kolik dětí připadne na jednu učitelku. Pozornost věnujte i jídelníčku, spacím rituálům a hygienickým návykům.

Pokud chcete chůvu, dbejte na doporučení. Ať hledáte na inzerát, nebo přes agenturu. Vždy si vyžádejte reference od předchozích rodin, trestní rejstřík a doklady o kvalifikaci a zkušenostech. Měla by sedět Vám i Vašemu dítěti. V žádném případě by ve Vás neměla vzbuzovat vážné pochybnosti, dejte na svou intuici.

Pak už ji stačí jen seznámit s rituály dítěte, s krmením, spánkem a trávením volného času. Pokud máte miminko, nezapomeňte chůvě ukázat, jak připravovat mléko, přebalovat a ukládat ke spánku. Nezapomeňte také připomenout, kde je dětský teploměr, kartička zdravotní pojišťovny a číslo na pediatra. Do práce půjdete klidná a s radostí.