Krmení


Fakta a mýty o kojení


Fakta a mýty o kojení

Pokud jde o kojení každý má k tomuto tématu mnoho rad i názorů. Co všechno je však pravda? Otestujte si své znalosti o kojení a rozhodněte se, zda jsou následující tvrzení pravdivá nebo nikoli:

Většina žen může kojit

Je to pravda. Většina žen je schopna kojit. Existují vzácné výjimky, kdy ženy nemusí mít dostatek správného druhu prsní tkáně či dostatek hormonů na produkci mléka. A také pokud užívají určité léky, tak se kojení nemusí spustit. Je to však individuální proces.

Větší prsa jsou pro kojení lepší

Tak tomuto mýtu nevěřte. Při kojení skutečně nezáleží na velikosti prsou. Většina žen pociťuje zvětšování prsů během těhotenství a kojení, ale u každé je to jiné.

Kojení zanechá prsa ochablá

Nepravdivé. Je to spíše těhotenství a jsou to všechny ty těhotenské hormony, které způsobují, že vaše prsa mění velikost a tvar. Vaše prsa neobsahují žádné svaly. Přiléhají k hrudníku tenkými vazy, které se při zvětšování prsou napínají. Je to právě toto natažení, které může vést k mírně oslabeným a povislým prsům, ale to se může stát, i když kojíte nebo ne.

Kojení napomáhá ke snížení hmotnosti

Mnoho názorů se k tomu kloní. Teoreticky kojení vyžaduje okolo 500 kcal za den, ale to, zda zhubnete nebo ne, bude záviset na dalších faktorech, jako je to jak hodně a často cvičíte, jak jíte a také jaké množství a kvalitu spánku si dopřáváte.

Nelze otěhotnět, dokud ještě kojíte

Toto tvrzení není zcela pravdivé. Je sice pravda, že hormony během kojení umí oddálit nebo nespustit ovulaci. Ale není to stoprocentní a může se stát, že i během kojení otěhotníte.