Tipy a Triky


Dobrodružný svět nových chutí


Dobrodružný svět nových chutí

Příkrmy znamenají v životě Vašeho miminka zlom. Zpravidla se nemléčné příkrmy zavádějí mezi 4 a 6 měsícem po domluvě s pediatrem v době imunologického okna. Jedná se o optimální období pro setkání s potravinovými antigeny. Váš poklad začne ochutnávat zeleninu, ovoce a později i maso.

Čím začít?

Nejobvyklejší postup je, že se pomalu zavádí jednodruhová zelenina. Zpočátku nemusí Váš brouček jevit o cizí chuť zájem, ale stačí vytrvat a najít zeleninu, která mu zachutná. Pak bude se zvědavostí přijímat další.

 Nejosvědčenější jsou sladší druhy zeleniny jako mrkev nebo dýně, které rozvaříme a rozmixujeme do hladké kaše. Rozmixovanou zeleninu lze také zjemnit olivovým olejem, nebo máslem pro lepší chuť. Pokud nemá dítě alergickou reakci, můžeme zkusit další druh a později přidáváme brambory.

Každé dítě je jiné. Některé jí hned, jiné je obezřetnější. Obvykle je nahrazena polední dávka mléka cca během měsíce, ale není nic neobvyklého či špatného, že to trvá déle. Dítě je samozřejmě nadále kojeno, nebo krmeno kojeneckým mlékem.

Jak zavádět?

Každý nový druh podáváme po lžičkách (2 až 3) po tři dny, a pokud nenastane alergická reakce, můžeme zkusit další. Kolem měsíce přidáváme do příkrmů vajíčko, nebo libové maso (krůtí, králičí, kuřecí) a trochu mouky (pokud lepek nechcete, poraďte se s lékařem).

Pokud je v příkrmu vajíčko, nepřidáváme maso a naopak. Když dítě přijímá bez problémů maso-zeleninový příkrm, je čas zavést ovoce. Osvědčená jsou pro začátek povařená rozmixovaná jablka, hrušky (můžeme lehce přisladit medem) či banány. Pozor pouze na citrusy, ty se doporučují podávat až od roku, protože je zde riziko alergií (děti po nich mají často vyrážky a opruzeniny). Od šesti měsíců lze také podávat na noc mléčnou nebo nemléčnou kaši.

Domácí nebo skleničky?

Ovocné, zeleninové a maso-zeleninové příkrmy si můžete vyrábět buď samy, anebo koupit ve skleničkách. Je na Vás, jak se rozhodnete. V případě domácích příkrmů je nutné dbát na kvalitu surovin, což bývá problematické v zimním období. Zelenina z obchodů obsahuje dusičnany, které nejsou pro miminka tím pravým ořechovým.

U skleniček, jejichž složení podléhá přísné kontrole toto riziko odpadá, navíc bývají velmi dobře chuťově vyvážené. Můžete si je vzít kamkoliv s sebou, ať už ven, na návštěvu, hřiště, nebo na dovolenou. Ohřejete je a máte hotovo. Pro domácí ohřívání je k tomuto ideální ohřívač lahví, kde si můžete ideální teplotu nastavit. Ohřívač Vám také skvěle poslouží na dovolené, nebo delší návštěvě.