Tipy a Triky


Dítě nechce pít z lahve


Lahvička

Seznamování s lahvičkou se dřív nebo později nevyhne žádné miminko. Ať už to to bude při přestávání s kojením nebo ještě v době, kdy je kojené ale jeho oblíbené mléčné vaky nejsou v dosahu. Občas to bývá první velká rodičovská výzva a zkouška trpělivosti. Některé děti totiž přijmou lahvičku bez sebemenšího náznaku odporu, u jiných je potřeba vymýšlet téměř strategický plán. Jak  nejlépe vysvětlit miminku, že lahvička není nepřítel?

Krmení z lahve musí připomínat kojení 

U kojenců je základní princip jednoduchý - pití z lahvičky musí co nejvíce připomínat kojení. Víc než důležité je vybrat savičku co nejlépe kopírující tvar a průtok bradavky. Savičky s větším otvorem jsou pro dítě pohodlnější, protože to "teče samo" a děti se při pití tolik nenadřou. Pokud ale máte v plánu ještě někdy vložit kojenci do úst prso, může zjistit, že sání z něj je daleko větší dřina a pravděpodobně se bude dožadovat zpět lahvičky. Taky můžete zkusit savičku nahřát a kapnout na ni trochu mléka, pro dítě tak bude lákavější a možná se samo s chutí přisaje.
Jestliže dítě lahvičku nepřijme, zkuste pro začátek dokrmování přes injekční stříkačku. Naplňte ji mlékem, přiložte na svůj prst a ten bříškem nahoru vsuňte na horní patro dítěte. Přesně tam se totiž spouští sací reflex a proto tuhle techniku přikrmování zvládají i velmi malá miminka v porodnicích. 
Pokud navodíte atmosféru kojení, získáváte cenné body do plusu. Položte miminko na kojící polštář a přitiskněte si ho na kůži, fyzický dotek je pro něj uklidňující a dítě ho má v prvních týdnech života spojený právě s kojením. Hlavička by měla být výš než tělo, aby se miminku lépe polykalo. A to nejdůležitější - nezapomeňte na oční kontakt. 

Trpělivost se vyplácí

Trpělivost se v tomto případě vyplatila i instagramerce Lucii Ouřadové: 
"Obě moje děti byly od narození plně kojené. Když jsem jim po pár měsících zkusila dát lahev s odstříkaným mlékem, ani jedna dcera lahvičku nepřijala, ačkoliv byly obě zvyklé na dudlík. Nejspíš netušily co dělat. Po roce se to najednou samo zlomilo a i přes kojení si lahvičku vzaly. "

Začínáte s umělým mlékem? Rozhodně vytrvejte! Ačkoliv se výrobci snaží jeho chuť co nejvíce přiblížit tomu mateřskému, pro miminko je to nová potravina. Pediatři se shodují, že pokud nemá díte po kojeneckém mléku zažívací problémy, není úplně vhodné ho měnit. Odmítání umělého mléka je při přechodu z mateřského docela běžným úskalím. Jak zjistíte v dalších týdnech, kdy začnete s příkrmy, dítě někdy potřebuje novou chuť opakovaně vyzkoušet i 8x, až poté si na ni zvykne a přijme ji. 

Rozhodně dítě nenuťte násilím, krmení lahvičkou by mohlo mít spojené s negativním zážitkem. Dětský organismus se neustále vyvíjí a co nejde dneska, to může být zítra úplně jinak. 
Pokud už je dítě na lahvičku zvyklé a najednou ji začne odmítat, pátrejte po příčině. Na vině může být pachuť saponátu na savičce a nebo rostoucí zuby. Při prořezávání prvních zoubků bývají dásně často oteklé a citlivé a dítěti teplá tekutina jen zhoršuje bolest. Nebojte se podávat mléko v pokojové teplotě nebo vlažné. Chlad bolesti uleví a vy aspoň budete vědět, že už nastal ten pravý čas k vybalení všech kousátek od příbuzných. 

Ať už přikrmujete mateřským nebo umělým mlékem, nezapomeňte vždy lahvičky důkladně sterilizovat. Mléčné bakterie se v pokojové teplotě množí rychle a bylo by zbytečné způsobit miminku zažívací potíže. 
A jestli přecházíte na lahvičku kvůli návratu do práce, nenechávejte věci na poslední chvíli a seznamujte miminko s lahví minimálně dva týdny v předstihu. 


Frekvence krmení by se měla přizpůsobit proměnlivým potřebám dítěte, nezapomeňte brát v potaz i růstový spurt nebo období, kdy dítě objevuje svět a pár dnů je pro něj jídlo méně podstatné. Dětský organismus si sám nejlíp rozhodne, kdy je potřeba doplnit energii a hlavně - žádné miminko ještě dobrovolně hlady neumřelo.