Tipy a Triky


Co je porodní plán?


Porodní plán krok za krokem

Díky internetovým diskuzím i odborným článkům má dnešní generace nastávajících maminek často poměrně přesnou představu o tom, jak by chtěly své dítě přivést na svět. Čím dál víc porodnic se snaží vyjít svým rodičkám vstříc a i díky moderním porodním asistentkám už nejsou pobyty v porodnici tak nepříjemnou záležitostí, jako zažívaly naše matky. 

Porodní plán nebo (reálněji řečeno) porodní přání je soupis věcí a úkonů, které si nastávající maminka přeje nebo nepřeje během porodu absolvovat. Co to znamená v praxi? V těhotenství si žena sepíše na papír všechno, co považuje během příchodu svého dítěte na svět za důležité a tento seznam pak v porodnici předá lékaři nebo porodní asistentce. Speciální požadavky na péči o čerstvě narozené miminko dostává pediatr, který přichází až k samotnému finále porodu a novorozence ošetřuje. 
Ženy tímto dokumentem reagují na realitu v porodnicích a nepříjemné zkušenosti ze svých předchozích porodů nebo zážitků kamarádek - matek, kterých se chtěji vyvarovat.

Co si přejí nastávající maminky? 

Mezi nejčastější přání rodiček patří přirozený porod bez medikamentů a nástřihu hráze, vlastní výběr porodní polohy, dotepání pupečníku a jeho přestřižení přítomným partnerem, přirozený odchod placenty a nebo bonding - přilepení matky s miminkem "kůži na kůži".

Martina - instagramerka známá jako Nedokonalá máma tři dětí, řešila porodní plán až u druhého porodu: "U prvních holčiček - dvojčat, byl už od 15tt naplánovaný císařský, sama jsem žádný plán nepřipravovala. Třetí miminko bylo sice neplánované, ale na jeho příchod jsme se těšili. Porodní plán jsem si tentoktát připravila zodpovědně, chtěla jsem manžela u porodu i u všech vyšetření, minimum tlumících medikamentů, možnost volného pohybu během první doby porodní a to nejdůležitější - bonding."

Při sepisování porodního plánu je důležité vědět, co všechno vám porodnice může nabídnout. Porodní bazének? Gymnastický míč, relaxační hudbu nebo aromaterapii? Určitě je taky vhodné předem probrat případné komplikace a jejich řešení. Porodní plán si rozdělte podle časové posloupnosti - příjezd do porodnice, první, druhou a třetí dobu porodní a péči o miminko. 
Buďte stručná a držte se heslovitých bodů. Pro lékaře jste během porodu nejdůležitější vy a miminko, nikdo z personálu nebude mít čas hledat potřebné informace mezi řádky. 

A jak to dopadlo s dodržením porodního plánu Nedokonalé mámy? 
"Zničehonic přišlo vyvolávání a vzápětí akutní císař, kvůli kterému samozřejmě nebylo možné porodní plán dodržet. Ale sestřičky o něm věděly a to nejdůležitější přání nám splnily. V době, kdy jsem ještě byla omámená narkózou položily sestřičky čerstvě narozenou Julinku na hruď k tatínkovi. Byla jsem opravdu šťastná, že i přes vzniklé komplikace došlo k naplnění porodního plánu v tom - pro mě - nejdůležitějším."

Hlavní je vždy komunikace 


Ačkoliv bychom si všechny přály rychlý a bezbolestný porod, každé tělo je jiné a nikdy se nedá stoprocentně zaručit, že všechna vaše přání budou splněna. Co je však základem úspěchu při každém porodu? Komunikace s personálem, důvěra v jejich empatii a zkušenosti, přítomnost blízké osoby. Mně osobně pomohla v těhotenské poradně věta zkušené lékařky "Ženy, které k porodu přistupují jako k duchovnímu zážitku, mají porody daleko snazší než ty, které do porodnice přijíždějí se strachem z bolesti a nemocničního prostředí."
Ať už se rozhodnete rodit připravená s porodním plánem nebo necháte věcem volný průběh, vězte, že porod je pro ženu tím nejsilnějším životním zážitkem a na jeho konci vás čeká ta nejkrásnější odměna!