Cestování s kojencem


Cestování s kojencem


Cestování s kojencem

Spousta rodičů tvrdí, že s příchodem dítěte nezůstane kámen na kameni. Z určitého úhlu pohledu je opravdu všechno jinak, ale ruku na srdce, miminko nám vpluje do života a s trochou šikovnosti není nutné se od společnosti nebo od koníčků úplně odstřihnout. Dnešní doba cestování přeje nejen ekonomickou a informační dostupností. Proto většina rodičů řeší otázku, kdy je vhodné vyrazit na první rodinný výlet. Odpověď vás potěší - příliš brzo není téměř nikdy. A pokud jste od přírody improvizační typ, při cestách s kojencem si přijdete na své.

Cestování autem 

První cesty obvykle probíhají v rodinném autě. Není nutné připomínat, že pohodlná a bezpečná autosedačka je naprostá nutnost, a to i na velmi krátké vzdálenosti. Pokud je miminko mladší tří měsíců, pravděpodobně většinu cesty prospí. Pozor si dejte na klimatizaci, sluníčko opírající se do oken auta a průvan z otevřeného okýnka. Stínítko na okno je stejně důležité, jako pohodlné oblečení pro kojence. Frekvenci zastávek si dítě pravděpodobně určí samo, pediatři doporučují udělat každé 2-3 hodiny přestávku na protažení, nakrmení a přebalení. U starších dětí už bude potřeba zapojit kreativitu a popřemýšlet nad zábavou. Pokud se nikdo ze spolucestujících nemůže zhostit role dětského animátora, připravte dítěti hračky nebo obrázkovou knížku. Jestliže se už kojenec přehoupnul do kategorie batolat, dlouhé sezení ho asi bude štvát. Ideální je vyrazit autem v době, kdy je dítě zvyklé usnout, několikahodinové trasy se pochopitelně doporučují na noc. Před dětským křikem se v autě špatně schovává a znuděné batole nemá jinou možnost dát svůj názor najevo. Od jednoho roku věku už si dítě umí cestu užívat a zabavit se třeba pozorováním ubíhající cesty. Do té doby to chce pevné nervy a silnou mateřskou intuici, ale ta rodičům naštěstí roste rychleji, než jejich potomek!

Pojedeme k moři? 

Chcete vyrazit s miminkem k moři? Letadla se bát nemusíte! Jen pozor na očkování a případné nemoci, raději vše před cestou zkonzultujte se svým pediatrem. O vlastní zkušenosti na letišti se podělila instagramerka Tereza Klivarová alias Terezien: "Odbavení je největší sranda z celého letu. Musíte vyskládat všechny kapsičky, pitíčka, šampony, elektroniku atd... Hodit to vše na pás, vyzout si boty, svléct přebytečné vrstvy oblečení, rozložit kočárek, vzít dítě. Jestli cestujete samy, mějte prořízlou pusu a využijte všechny okolo. Někdo složí kočárek, někdo podrží dítě, někdo pomůže s něčím dalším. Lína huba..."

Poprvé v letadle

V samotném letadle je potřeba hlídat tlak v ouškách a při vzletu i přistání dítě kojit nebo krmit z lahvičky. Ve srovnání s autosedačkou je sezení na klíně rodičů daleko komfortnější (ano, správně, jen pro dítě!) a taky se můžete kdykoliv protáhnout v uličce. Ve větších letadlech vám po předchozí domluvě letušky připraví závěsnou postýlku, při dlouhém letu se tak můžete vyspat zároveň se svým malým cestovatelem. Tereza přidává i tipy na přežití při samotném letu: "Poprvé jsem letěla s Matýskem, když mu bylo 8 týdnů a nedám dopustit na nosítko. Zaprvé, jak si na sebe chcete posadit dvouměsíční dítě? A zadruhé, při vzletu i přistání musí dítě pít nebo jíst, aby mu nezalehly ouška. Samozřejmě nejlepší řešení je kojení (proto to nosítko). Pokud nemáte možnost kojit, nabídněte lahvičku s mlékem, čaj, banán, cokoliv.... Vyhnete se nejenom dlouhému a nekončícímu pláči, ale hlavně ulevíte dítěti. Já osobně vždy čekám, až se naplní letadlo, a pak se ptám letušek, zda nejsou někde volná sedadla vedle sebe. A když jsou (většinou vždy), tak si na to místo přesednu. To proto, abychom pak měli více prostoru a hlavně mi vždy Mates u kojení usne, takže ho po vzletu vyndám z nosítka a položím na sedačku spát"

A co takhle stan? 

Jestli máte duši trampa a srdce vás táhne pod stan, zvládnete to i s miminkem. Jen počítejte s tím, že pod krosnou se vám budou trochu podlamovat kolena. Podle věku dítěte se může hodit oblíbená peřina, vanička, nočník a dětskou radost vykouzlí i malý nafukovací bazének. Z praktických věcí nezapomeňte na šňůru na prádlo a kolíčky a pokud nebudete mít možnost lednice, využijte třeba potůček a vodotěsnou krabičku, kterou do něj dáte i s obsahem chladit.

Při cestování s kojenci i batolaty platí jedno důležité pravidlo - snažte se režim co nejvíc přiblížit tomu, na který je dítě zvyklé. Miminku je dobře tam, kde je máma, klidný spánek a pozitivní energie. Ať už se vydáte kamkoliv, šťastnou cestu a foťák s sebou, při příštím výletu už dítě bude zase o kus větší.