Tipy a Triky


Čas pro sebe


Stále partneři?

Do každého vztahu přinese příchod miminka obrovskou změnu. Najednou zjišťujete, že Váš drobek vyžaduje veškerou Vaši pozornost a energii. Jste unavená a Váš partner taky. Dobu, kterou jste měli vyhrazenou sami pro sebe spolklo uspávání a krmení a Vy nemáte energii na nic víc než na to, zalehnout do postele. Abyste předešly vlastnímu vyhoření a vztahovým problémům, je důležité najít čas samy na sebe.

Odpočatá máma, šťastné okolí

Zpočátku, když novorozenec vyžaduje veškerou Vaši přítomnost, je těžké najít si chvilku pro sebe. Ale stačí i deset minut klidu, abyste nabrala síly. Zapomeňte na domácnost, když dítě spí, a klidně se natáhněte. Postupem času, až začne mít miminko vlastní denní rytmus, můžete partnera požádat, aby Vás vystřídal.  Vyhraďte si večer pro sebe a věnujte se svým oblíbeným aktivitám. Přijdete na jiné myšlenky a dostanete nové impulzy. Snáz také vystřídáte partnera, když se bude chtít pro změnu on věnovat svým zájmům.

Nebojte se, že to otec nezvládne. Když mu pomůžete, můžete být naprosto klidná, a to i když kojíte. Mateřské mléko můžete otci odsát, ten si je pak pouze ohřeje, třeba v ohřívači lahví. Příprava kojeneckého mléka také není nic, co by muž nezvládl, ulehčí mu to přístroj na výrobu kojeneckého mléka, ale zvládne to jistě i bez něj.

Co když nebude chtít spát?

Možná si děláte starosti, jak bude Váš miláček bez Vás usínat, když si chcete jít večer zacvičit či na skleničku s kamarádkou. Váš partner jistě zná uspávací rituál dítěte. Ví, jestli dítě vyžaduje noční světýlko či tmu. S chůvičkou navíc bude mít vše pod kontrolou, stejně jako později chůva nebo babička. Ze začátku choďte na kratší dobu a zdržujte se blízkém okolí, později si můžete dovolit víc.

 A pak, pokud se oba cítíte připraveni na to, aby vaše dítě uspala babička či chůva, je čas vyrazit spolu na rande jako za starých časů. Dítě je ale potřeba na tento krok trochu natrénovat. Začínejte postupně, aby si na jejich přítomnost dítě zvyklo a považovalo ji za normální, a následně zkuste v době spánku na hodinku odejít. Pokud bude vše v pořádku, je na čase zařadit společné večeře, kina a divadla třeba každý měsíc.

Chůva? Věnujte výběru pozornost

Pokud nemáte hlídací babičku, sestru či kamarádku porozhlédněte se po chůvě. Nejideálnější je asi osvědčená paní na hlídání na doporučení přátel. Ale ne vždy je to možné, v tom případě je vhodné obrátit se na agenturu, která chůvy zprostředkovává, nebo si podat inzerát.

Pokud hledáte přes inzerát, trvejte na doporučení a kontakt na předchozí rodinu, taktéž si vyžádejte trestní rejstřík, vzdělání a zkušenosti, chtějte to samé i po lidech přes agenturu. Byť se agentura za chůvy zaručuje, určitě je lepší mít i jiné reference. Při výběru dejte nejen na svou intuici, ale také na reakci Vašeho dítěte, abyste si svůj čas pro sebe užili v klidu a bez starostí.